Byl první počítačový „bug” opravdu hmyz?

Ano i ne.bug

Nejprve k tornu „ano“. V roce 1947 počítač amerického námořnictva Mark II na Harvardově univerzitě, umístěný ve velké, neklimatizované místnosti, přestal pracovat, když v jeho reléovém stykači uvízla můra. Operátoři vyňali její zničené tělíčko a nalepili jej vedle záznamu v deníku, načež počítač znovu uvedli do chodu.

Tento počítač byl vzhledem k mechanické povaze svého fungování obzvlášť zranitelný vůči pronikající­mu hmyzu. První počítače, jako byl ENIAC (Electro­nic Nurnerical Integrator and Computer) na univerzitě v Pensylvánii, byly většinou elektronické a používaly vakuové trubice, kam se žádný hmyz dostat nemohl.

Mohl takto vzniknout výraz „počítačový bug“ (anglický výraz pro hmyz)? Ne. Slovo bug se jako označení chyby nebo poruchy v soustrojí objevuje již v devatenáctém století. Oxfordský slovník uvádí novinový článek z r. 1889, kde se píše, že Thomas Edison „dvě noci nespal, neboť hledal chybu (bug) ve svém fonografu“. Websterův slovník uvádí moderní význam slova bug již ve vydání z r. 1934.

A bez ohledu na to, co tvrdí řada knih a interneto­vých stránek, také slovo „de-bugging“ se používalo předtím, než můra zastavila počítač na Harvardově univerzitě.

Jde o krásný příklad toho, jak skutečnost imituje jazyk: metafora, která doslova ožila.

Napsat komentář