Čím voní Měsíc?

Zdá se, že po střelném prachu.polnolunie

Po Měsíci se prošli pouze dva lidé a oba byli Američané.

Přes vzduchotěsné skafandry astronauti pochopitelně nemohli Měsíc bezprostředně cítit, ale měsíční prach je ulpívavý, a tak si ho při návratu spoustu nanosili do kabiny.

Uvádějí, že měsíční prach na omak připomíná sníh, je cítit jako střelný prach a chuťově není špatný. Prach ve skutečnosti tvoří hlavně sklo z oxidu křemičitého, které vzniká při nárazech meteoritů na povrch Měsíce. Obsahuje také, minerály jako železo vápník a hořčík.

NASA zaměstnává malý tým lidí, kteří mají za úkol očichat všechno vybavení, které se posílá na kos­mické lety. To proto, aby se na družice nedostalo nic, co by mohlo narušit jemnou klimatickou rovnováhu na Mezinárodní kosmické stanici.

Představa, že Měsíc je kus sýra, pochází zřejmě z šestnáctého století. Nejstarší záznam v Příslovích Johna Heywooda (1564) říká, že „the moon is made of greene chees“ (doslova: měsíc je udělán ze ze­leného sýra). Má se za to, že slovo greene zde neznamená „zelený“, ale „nový“, neboť mladé sýry bývají skvrnité, což připomíná krátery pokrytý Měsíc.

Napsat komentář