Co dělily feministky s podprsenkami?

Ne to, co si myslíte.

podprsenka

Zřejmě nejvlivnější protestní akce feministek v dě­jinách proběhla roku 1968 na soutěži krásy Miss Amerika v Atlantic City ve státě New Jersey.

Skupinka demonstrantek obsadila pódium s provo­kativními slogany typu Posuzujme se jako lidi a Ženy nejsou maso.

Přivedly dokonce živou ovci, kterou korunovaly na Miss Amerika, načež vhodily své boty na podpatcích, podprsenky, natáčky a pinzety do Popelnice svobody.

Podprsenky však rozhodně nepálily. Měly to sice v úmyslu, ale policie je upozornila, že by to na dřevě­ném pódiu bylo poněkud riskantní.

Mýtus o pálení podprsenek vznikl na základě článku mladé reportérky listu New York Post Lindsay Van Gelderové.

Ta v roce 1992 v rozhovoru pro časopis Ms. uved­la: „Hned na článku jsezačátku m zmínila, že demon­strantky měly v úmyslu spálit své podprsenky, pod­vazky a další předměty v Popelnici svobody… Redaktor, který psal titulek, to trochu nadsadil a nazval je ‚spalovačky podprsenek‘.“

A tak stačil jediný titulek. Novináři po celé Ame­rice se ho chopili, aniž se obtěžovali přečíst si celý článek. Van Gelderová tak rozpoutala mediální bouři.

Naletěly dokonce i jinak seriózní deníky jako Wa­shington Post.

Ženy z Národního hnutí za osvobození žen byly ztotožňovány s těmi, které „při demonstraci na sou­těži Miss Amerikav Atlantic City nedávno pálily své spodní prádlo“.

Incident se dnes používá jako učebnicový příklad toho, jak vznikají soudobé mýty.

Napsat komentář