Co měl Buffalo Bill společného s buvoly?

Nic.Buffalo Bill

Buvoli se v Severní Americe nevyskytují. Napro­ti tomu zabil hodně bizonů – přesněji řečeno 4280 kusů za méně než rok a půl.

Bizoni se často mylně označují slovem „buvol“ (anglicky „buffalo“). Bizon neboli zubr severoamerický (Bison Bison) není příbuzný ani s jedním rodem pra­vého buvola – ať už je to vodní buvol Bubalus nebo africký buvol Synceros. Jejich nejbližší společný pře­dek vyhynul před šesti miliony let.

Populace bizonů v Severní Americe klesla ze 60 mi­lionů v sedmnáctém století na pouhých několik sto­vek na konci století devatenáctého. V dnešní době žije ve volné přírodě asi 50 000 bizonů Kříženci bizona a skotu se chovají na maso a říká se jim v angličtině cattalo nebo beefalo. Jejich otcem je býk a matkou samice bizona. Potomci bizoního samce a krávy mají příliš široké plece, než aby je kráva mohla bezpečně porodit.

William Frederick Cody, přezdívaný Buffalo Bill, byl lovec, pronásledovatel indiánů a showman, který ve čtrnácti letech začal pracovat pro Pony Express (legendární poštovní službu amerického Západu). Při­hlásil se na inzerát, ve kterém stálo: „Hledáme hubené, houževnaté mladíky do osmnácti let. Vyža­dujeme zkušené jezdce, kteří se nebojí denně riskovat život. Sirotci mají přednost. Mzda 25 dolarů týdně.“

Pony Express přežil jen devatenáct měsíců, než ho nahradila železnice. V roce 1867 byl Cody najat jako lovec bizonů pro zajištění potravy dělníků na stavbě Pacifické železnice v Kansasu, a právě zde dosáhl onoho neuvěřitelného čísla.

V letech 1883 až 1916 pak vystupovals představením o Divokém západu nazvaným Wild West Show. Získal si nesmírnou popularitu: na evropském turné se jed­noho představení zúčastnila i královna Viktorie. Když Cody v roce 1917 zemřel, vzdal mu hold anglický král, německý císař i prezident Woodrow Wilson – a to i přesto, že v té době mezi nimi ještě zuřila válka.

Přestože Bill v poslední vůli napsal, že chce být pohřben poblíž města Cody ve Wyomingu (které založil), jeho manželka prohlásila, že se na smrtelné posteli obrátil na katolickou viru, a požádala, aby byl pohřben na hoře Lookout nedaleko Denveru.

V roce 1948 vypsala jednotka Americké legie v městečku Cody odměnu 10 000 dolarů pro toho, kdo jeho tělo „vrátí“. Denverská legie v reakci na to postavila ke hrobu stráž do doby, než se podaří ve skále odstřelit hlubší díru.

Válečná sekera byla zakopána až v roce 1968, kdy došlo k výměně kouřových signálů mezi horou Loo­kout (Denver) a Cedrovou horou (Cody), takže duch Buffalo Billa symbolicky přešel z jedné hory na dru­hou na bílém koni bez jezdce.

Napsat komentář