Co zabilo nejvíc námořníků při námořní bitvě v 18. století?

Ošklivá tříska.Sea Cloud Hussar

Dělové koule v námořních bitvách navzdory před­stavám hollywoodských filmařů nevybuchovaly, ale pouze způsobovaly trhliny v lodním trupu, takže vzduchem létaly obrovské dřevěné třísky, které trhaly každého, kdo jim na palubě stál v cestě.

Britské válečné lodě byly v té době Často prohnilé a nevhodné pro plavbu. Řada důstojníků si svůj dekret koupila a neměla ani potuchy, jak se ovládá loď či posádka a jak se bojuje. Při manipulaci s těžkými mokrými plachtami dostalo tolik mužů kýlu, že námořnictvo muselo rozdávat posádkám kýlní pásy. A ještě ke všemu se námořníkům za sto let ani jednou nezvýšila mzda.

Byla-li vystřelena z dostatečné blízkosti, dokázala dělová koule vážící 16 kg proniknout do dřeva do hloubky až 60 cm. Nejlepší způsob, jak zabránit třís­kám (s výjimkou používání kovových materiálů), bylo použit zvláštní typ dřeva z jihovýchodních Spo­jených států, který se neštěpí.

Dub zvaný Quercus virginiana, který roste ve státě Georgia, představuje nejen jeden z nejtvrdších druhů dřeva, ale také symbol síly a odporu jižanských států.

Je k vidění ve filmech jako Jih proti Severu, kde jeho korunu zdobí dlouhé girlandy lišejníku.

Napsat komentář