Fakta o kouření

1. Cigarety jsou jedním z nejčastěji prodávaných zboží na planetě. V průběhu roku dosáhl prodej téměř bilion kusů a v peněžním vyjádření to činí přibližně 400 miliard dolarů. Výroba cigaret je jedním z největších průmyslových odvětví na světě.


2. Podle průzkumu provedeného Harvard University se obsah nikotinu v cigaretách některých slavných značek každý rok se zvyšuje. V období 1997 – 2005 se množství nikotinu zvýšilo až o 11 procent
3. V roce 1970 prezident Nixon podepsal zákon o umístění varování o škodlivosti kouření  na krabičku cigaret a zákaz cigaretové reklamy v televizi.
4. Dnes američtí výrobci dodávají více cigaret do jiných zemí, než si sami dovážejí.
5. Americkým značkám Marlboro, Kool, Camel a Kent patří přibližně 70% světového trhu s cigaretami.
6. Cigarety obsahují arsen, formaldehyd, olovo, kyanovodík, oxidy dusíku, oxid uhelnatý, amoniak a dalších 43 známých karcinogenů.
7. V 50. letech minulého století byl v cigaretách Kent používán azbest, známý karcinogen, jako součást filtru.
8. Močovinu, hlavní chemickou sloučeninu  moči, používají ke zintenzivnění „chuti“ cigaret.
9. V roce 1925 si  maďarský vynálezce Boris Aivaz nechal patentovat proces vytváření cigaretového filtru z vlnitého papíru.
10. Nyní ve většině zemí je povoleno koupit si cigarety pouze od 18 let, dříve to bylo od 16 let, zatímco v Japonsku ne dříve než v 20 letech.
11. Na rozdíl od populárního předsudku, kouření v jakémkoli věku není zákonem zakázáno. Rodiče mají právo povolit kouření mladistvých. Nicméně, PRODEJ cigaret je pevně regulován právními předpisy!
12. V mnoha zemích se zákaz kouření v první řadě rozšířil na veřejných místech. V důsledku toho se významně snížil počet lidí, kteří navštěvují hospody, bary a restaurace.
13. Vědci tvrdí, že průměrný kuřák ztrácí 14 let života v důsledku kouření. Nicméně, to neznamená, že kuřák zemře mladý, je také možné, že bude mít „normální“ život.
14. V Americe je podíl kuřáků v každém státě jiný. Ke státům s největším procentem patří Kentucky (28,7%), Indiana (27,3%) a Tennessee (26,8%), naopak nejnižší podíl je v Utahu (11,5%).
15. Cigarety obsahují více než 4000 látek, které po spálení  vytvoří asi 200 chemických sloučenin, z nichž mnohé jsou škodlivé pro plíce.

Napsat komentář