Fakta o vousech

Oficiální verze o hromadném odmítnutí nošení vousu v Evropě je z  poloviny 17. století, kdy na trůn nastoupil 15 letý  Ludvík XIV. Vzhledem k věku krále, ještě neměl vousy. Dvořané se začali holit, aby ho napodobili.

U blondýnů vousy rostou rychleji než u brunetů.

U Mongolů a černochů (a jejich potomků) řídké vousy jsou dané geneticky. To je důvod, proč například na čínských portrétech jsou obvykle zobrazováni muži s vyholenými tvářemi a tenkým knírkem a bradkou. A téměř nemožné je najít vousatého Japonce.
Vítězem světa o nejdelší vous je indický občan Bhai Sarwan Singh, který se neoholil ani jednou v životě z náboženského přesvědčení. Délka jeho vousu je 2 m 43 cm.
Pokud člověk každý den stráví pět minut holením, pak odstranění vousů z obličeje zabere 63 dnů jeho života. A odstraní 8,4 m štětin.
Více než 6,1 milionů amerických mužů ve věku od 35 do 55 let si obarvuje vousy, knír nebo kotlety. Od roku 1993 do roku 2003 američtí muži utratili za barvení vlasů asi 60 milionů dolarů.
Egyptští faraóni byli považováni za pozemské vtělení boha Hora  a mohli jimi býti pouze muži. Když na trůn nastoupila žena Hatšepsut, musela při slavnostních ceremoniálech nosit pánské oblečení a umělé vousy.

Napsat komentář