Jak dlouho přežije slepice bez hlavy?

Asi dva roky.

Dne 10. září 1945 usekli ve městečku Fruita v Coloradu jednomu zdravému a urostlému kohoutkovi hlavu, a on přežil. Bylo to neuvěřitelné, ale sekáček minul krční žílu a ponechal na krku dostatek mozkového kmene, aby kohout mohl žít dál, a těšil se dokonce výbornému zdraví.

Kohout jménem Mike se tak stal národní celebri­tou, objížděl celé Spojené státy a objevil se v časopi­sech Time a Life. Jeho majitel Loyd Olsen vybíral v rámci doprovodných atrakcí po celých USA za předvedení „zázračného bezhlavého kuřete Mikea“ po pětadvaceti centech. Mike vystupoval s nasazenou usušenou slepičí hlavou, kterou vydával za vlastní – originál totiž ukradla Olsenovic kočka. Na vrcholu slávy vydělával Mike měsíčně 4500 dolarů a jeho cena se odhadovala na 10000 dolarů. Jeho úspěch vyvolal vinu napodobujících poprav, byť žádná z nešťastných obětí nepřežila déle než den nebo dva.

Mikea krmili a napájeli pomocí očního kapátka. Poté co přišel o hlavu, přibral během dvou let téměř tři kila a trávil dny veselým pobíháním za potravou a „zobáním“ pomocí svého krku. Jistý člověk, který Mikea dobře znal, prohlásil: „Bylo to vypasené kuře, které ani nevědělo, že nemá hlavu.“

Jedné noci v motelu v arizonském městě Phoenixu došlo k tragédii. Mike se začal dusit a Loyd Olsen si v hrůze uvědomil, že zapomněl kapátko v místě včerejšího vystoupení. Nepodařilo se mu uvolnit dýchací cesty, a Mike se udusil.

V Coloradu je Mike dodnes kultoví postavou a od roku 1999 si městečko Fruita vždy v květnu připomíná jeho obchod z tohoto světa Dnem bezhlavého kuřete Mikea.

Komentáře
Napsat komentář