Jak dobře znáte Švýcary?

a) Jedí pečivo zvaně švýcarka.swiss

b) Jedí psy.

c) Vynalezli kukačkové hodiny.

d) Nemají armádu.

Švýcarky nejsou švýcarské: není známo, proč se jim tak v některých zemích říká. Švýcarský ekvivalent se jmenuje Biscuitrolle nebo gateau roulé. Španělé jej nazývají brage de gitano neboli „cikánova ruka“ a Američané zase jelly rolls (jelly znamená v ame­rické angličtině džem).

Kukačkové hodiny byly navzdory vžitým předsta­vám vynalezeny roku 1738 v Německu.

Švýcaři se zasloužili o řadu jiných, modernějších a užitečnějších vynálezů moderní doby, jako je napří­klad umělé hedvábí, celofán, mléčná čokoláda nebo nůž švýcarské armády.

Švýcarsko je neutrální, ale nikoli pacifistická země. Každý muž ve věku od 20 do 40 let je příslušníkem národní domobrany a má doma zbraň. Kdyby se Švýcarsko dostalo do války, čítala by jeho „armá­da“ 500 000 mužů. Během 2. světové války švýcarské vzdušné síly nonšalantně sestřelovaly jak německá, tak spojenecká letadla.

Takže nám zbývají už jen psi. Ano, je to tak: rozumní, spořádaní Švýcaři jsou jediní Evropané, kteří jedí psí maso.

Nikdo neví, kolik psů skončí v zapadlých alpských vesničkách nasolených, vyuzených a zpracovaných do klobás, ale rozhodně k tomu dochází. A totéž platí pro kočky. Na jejich obranu je třeba říci, že to není špatný způsob, jak recyklovat milované zvířátko, a prospívá to zdraví. Jedí se pouze nejchutnější části psa a zbytek se zpracuje na sádlo, kterým se léčí kašel.

Napsat komentář