Jak se přestrojují lední medvědi?

Zakryjí si černý čumák bílými tlapkami, že?

Roztomilá představa, ale bohužel nepodložená. Stejně jako to, že jsou leváci. Přírodovědci pozorují lední medvědy celé hodiny a nikdy nezaznamenali sebemenší náznak diskrétního zakrývání čumáku nebo leváctví.

Naproti tomu mají rádi zubní pastu. Objevují se pravidelné zprávy o tom, jak lední medvědi působí spoušť v arktických turistických táborech, převracejí stany a rozdupávají vybavení, jen aby si mohli dopřát doušek z tuby zubní pasty.

To je možná jedním z důvodů, proč má město Churchill v Manitobě velké betonové „vězení pro lední medvědy“. Všechny medvědy, kteří se vypraví do města, zadrží a zde uvězní. Někteří si musí odsedět několik měsíců, než jsou propuštěni zpátky mezi své, zahořklí, poznamenaní žalářem a bez práce. Budova s oficiálním názvem D-20 se dříve používala jako márnice pro vojenskou základnu. Vejde se do ní najednou 23 medvědů. Lední medvědi v létě nejedí, takže někteří vězni nedostanou nažrat celé měsíce. Jsou vždy drženi až do jara či podzimu – což je pro ně lovecká sezona, a tak po propuštění vyrazí na ryby nebo si prostě vyjdou zpátky do Churchillu.

První známý polapený lední medvěd patřil egyptskému vladaři Ptolemaiovi I. (308-246 př. Kr.), který ho choval ve své soukromé zoo v Alexandrii. V roce 57 po Kr. popisoval římský spisovatel Calpurnius Siculus, jak v zatopeném amfiteátru zápasili lední medvědi s tuleni. Vikinští lovci chytali lední medví­ďata tak, že zabili a stáhli z kůže jejich matku, rozložili její kožešinu na sníh, a když se tam medvíďata přišla schoulit, polapili je.

Vědecké názvy mohou být poněkud zavádějící. Ursus arctos není medvěd lední, nýbrž medvěd hnědý. Ursus je latinsky ‚medvěd“ a arctos je řecký název rovněž pro medvěda. Arktida je tedy pojmenovaná po medvědech, a nikoli naopak; byla to „oblast medvědů“, místo, kde žili medvědi a kam ukazovalo souhvězdí Velká medvědice. Lední medvěd se odborně nazývá Ursus maritimus – medvěd mořský.

Souhvězdí Velké medvědice si s medvědem ztotožňovala řada kultur, například japonská kultura Ainu na východě, američtí indiáni na západě a my uprostřed. Přestože všichni lední medvědi se rodí doslova pod souhvězdím Velké medvědice, podle horoskopu jsou všichni Kozorohové, neboť přicházejí na svět v prosinci či počátkem ledna.

Medvěd hnědý patří k stejnému druhu jako grizzly, což je výraz, kterým se označují medvědi hnědí žijící ve vnitrozemí části Severní Ameriky. Nejbližším příbuzným medvěda je pes.

Napsat komentář