Jak se ve skutečnosti jmenoval Billy Kid?

a) William H. BonneyBilly Kid

b) Kid Antrim

c) Henry McCarty

d) Brushy Bill Roberts


Billy Kid se narodil v New Yorku jako Henry McCar­ty. Jméno William H. Bonney bylo jen jedním z řady pseudonymů, které používal v okamžiku svého od­souzeni na smrt.

Narodil se v New Yorku vdově jménem Catherine, která se i s Henrym a jeho bratrem Joem odstěhovala roku 1870 do města Wichita v Kansasu. Bylo to divoké místo, centrum obchodu s dobytkem. Podle dobových novin se ve Wichitě „pistole vyskytovaly stejně hustě jako ostružiny“.

V listopadu 1870 mělo město 175 budov a téměř 800 obyvatel. Paní McCartyévá byla ve městě dobře známá díky prádelně, kterou provozovala na Severní hlavní ulici. Rodina se později přestěhovala do Santa Fé v Novém Mexiku, kde se Billyho matka provdala za farmáře Williama Antrima.

A právě v poušti Nového Mexika začal Billy honit dobytek a vydobyl si pověst hbitého střelce. V roce 1879, kdy už měl na svědomí životy přibližně sedm­nácti lidí, mu guvernér Nového Mexika nabídl milost. (Guvernérem byl tehdy Lew Wallace, známý dnes hlavně jako autor románu Ben Hur, nejprodávanější knihy v Americe devatenáctého století.)

Billy se přihlásil, pak si to ale rozmyslel a z vězení utekl. O jeho pronásledování a v roce 1881 nakonec i zabití se postaral Pat Garrett. Předtím ovšem poslal Billy guvernéru Wallaceovi, řadu dopisů, v nichž ho žádal, aby dodzžel slovo ohledně milosti. Zůstaly však bez odpovědi.

Navzdory oficiálnímu úmrtnímu listu se neustále objevovaly zvěsti, že Billy Kid žije.

V roce 1903 Wallaceův nástupce ve funkci guvernéra Nového Mexika případ znovu otevřel, aby se zjistilo, zda Kid skutečně zemřel a zda si zasloužil milost. Vyšetřování se nikdy nedokončilo.

V roce 1950 zemřel herec ze souboru Mld West Show Buffalo Billa, zabíječe bizonů známý jako „Brushy Bill Roberts“, který o sobě tvrdil že je Billy Kid.

Billy Kid prý představuje skutečnou historickou postavu, která byla nejčastěji zobrazena ve filmu: cel­kem se objevil nejméně ve 46 filmech,

Cartymu alias Antrimovi alias Bonneymu se začalo říkat Billy Kid až v posledním roce jeho života. Do té doby měl přezdívku prostě Kid.

 

Komentáře
Napsat komentář