Jak umírají lumíci?

Nikoli hromadnou sebevraždou, jak jste si možná mysleli.

Představa o sebevraždách lumíků zřejmě pochází z děl přírodovědců 19. století, kteří zaznamenali (ale nepochopili) čtyřletý cyklus vzestupu a úbytku populace norského lumíka (Lemmus lemmus).

Lumíci mají fenomenální rozmnožovací schop­nosti. Jediná samička dokáže přivést na svět až osm­desát potomků ročně. Prudké nárůsty jejich, počtu vedly kdysi obyvatele Skandinávie k domněnce, že lumíci vznikají sami od sebe vlivem počasí.

Skutečnost je taková, že mírné zimy vedou k nadměrnému nárůstu jejich populace, což zase vede k nedostatku pastvy. Lumíci se vydají za potravou do neznámého území, dokud nenarazí na přirozenou překážku, jako jsou skály, jezera či moře. Lumíků přichází stále víc, hromadí se, vzniká panika a dochází k násilí. Občas dojde k nehodě, ale sebevraždy, to nejsou.

V souvislosti s tím se vytvořil další mýtus, a sice že celá myšlenka o hromadné sebevraždě vznikla z filmu Walta Disneyho White Wilderness (Bílá divočina) z roku 1958. Je pravda, že tento film představoval naprostý podvod. Byl natočen ve zcela suchozemské a luníků prosté kanadské provincii Alberta: lumíky sem museli dovézt ze stovky kilometrů vzdálené Manitoby. Záběry „stěhování“ vznikly pomocí několika lumíků umístěných na otočné plošině pokryté sněhem. A slavné závěrečné scény – kdy se lumíci vrhají do moře, zatímco Winston Hibbler truchlivým hlasem říká: „Nyní mají poslední šanci obrátit se zpět, avšak pokračují dál a vrhají se do volného prostoru“ – dosáhli filmaři prostě tím, že hodili lumíky do řeky.

Disney se však provinil pouze tím, že zfilmoval již velmi rozšířenou báchorku. Zde uvádíme její popis z nejvlivnější naučné knihy pro děti na počátku 20. sto­letí, Dětské encyklopedie Artura Meea z roku 1908:

„Pochodují kupředu, přes hory a doly, přes zahrady, statky a vesnice do studní a rybníků, kde otravují vodu a způsobují tyfus… a stále dál až k moři, kde se vrhají za zkázou do vody… Je to smutné a strašné, ale kdyby k tomuto chmurnému exodu nedocházelo, dávno by lumíci vyjedli celou Evropu.“

Napsat komentář