Jakou barvu má Mars?

Karamelovoumars

Nebo hnědou. Nebo oranžo­vou. Anebo možná khaki s bleděrůžovými flíčky.

Jeden z nejznámějších rysů planety Mars je jeho červená barva na noční obloze. Tento červený dojem však způsobuje prach v atmo­sféře planety. Povrch Marsu vypadá úplně jinak.

První snímky Marsu byly pořízeny pomocí sondy Viking I sedm let poté, co Neil Armstrong přistál na Měsíci. Byla na nich vidět bezútěšná červená krajina s černými skalami, přesně jak se očekávalo.

To vzbudilo u příznivců teorií spiknutí pochybnosti: prohlásili, že NASA fotografie schválně upra­vila, aby vypadaly věrohodněji.

Kamery umístěné na dvou sondách Viking, které přistály na Marsu roku 1976, nedělaly barevné foto­grafie. Digitální snímky byly zachyceny v šedé škále (což je odborný výraz pro černobílou) a následně pro­šly třemi barevnými filtry.

Nastavení těchto filtrů tak, aby vznikl snímek ve „skutečných“ barvách, bylo nesmírně obtížné, a na­konec znamenal ani ne tak vědeckou jako spíš umě­leckou záležitost. A protože na Marsu nikdo nikdy nebyl, nevědělo se, jaká je jeho „skutečná“ barva.

V roce 2004 napsal list New York Times, že první barevné snímky Marsu byly „příliš do růžova“ a že pozdější úpravy ukázaly, že povrch Marsu má spíše karamelovou barvu.

V uplynulých dvou letech vyslala NASA na Mars sondu Spirit. Naposledy zveřejněné snímky ukazují zelenohnědou krajinu v barvě bláta s šedomodrými skalami a skvrnami lososového písku.

Jaká je skutečná barva Marsu, se zřejmě dozvíme teprve tehdy, až se tam někdo osobně vypraví.

V roce 1887 italský astronom Giovanni Schiapa­relli oznámil, že na Marsu zpozoroval dlouhé rovné čáry, které označil jako canali (,‚kanály“). Někteří si to mylně vykládali jako umělé kanály, což dalo vznik pověstem o ztracené civilizaci Marťanů.

Má se za to, že na Marsu existuje voda ve formě páry a ledu ve zmrzlých oblastech kolem pólů, ale od vzniku silnějších teleskopů se žádná stopa po Schla­parelliho „kanálech“ nenašla.

Káhira, v originále al-Kahira, znamená v arabštině Mars.

Napsat komentář