Jakou barvu má vesmír?

a) černou se stříbrnými tečkamivesmir barva

b) stříbrnou s Černými tečkami

c) světle zelenou

d) béžovou

Oficiálně je béžový.

Američtí vědci z Univerzity Johna Hopkinse usou­dili v roce 2002 na základě analýzy světla z 200 000 galaxií, zaznamenaného Australským institutem pro výzkum rudého posuvu galaxií, že vesmír je světle zelený. Tedy nikoli černý se stříbrnými puntíky, jak se nám jeví.

Pouhých pár týdnů poté, co oznámili své zjištění Americké astronomické společnosti, museli však vědci přiznat, že se ve svých výpočtech zmýlili a že vesmír má ve skutečnosti spíše ošklivou šedohnědou barvu.

Již od 17. století si velcí a zvídaví duchové kladli otázku, proč je noční obloha černá. Pokud je vesmír ne­konečný a obsahuje nekonečný počet rovnoměrně roz­místěných hvězd, měly by být hvězdy všude, kam se po­díváme, a noční obloha by měla být světlá jako ve dne.

Této skutečnosti se říká Olbersův paradox, podle německého astronoma Heinricha Olberse, který pro­blém popsal (byť nikoli jako první) v roce 1826.

Dosud se ještě nikomu nepodařilo přijít s uspoko­jivou odpovědí. Možná že počet hvězd není nekonečný a světlo z těch nejvzdálenějších se k nám ještě nedostalo. Olbersovo řešení spočívalo v tom, že kdysi v minulosti všechny hvězdy ještě nezářily a že je pak cosi rozsvítilo.

S myšlenkou, že světlo z nejvzdálenějších hvězd k nám ještě nedoputovalo, přišel poprvé Edgar Allan Poe v prorocké básni v próze Euréka (1848).

V roce 2003 byla ultrahloubková kamera (UDF) Hubbleova teleskopu namířena do míst, která se na noční obloze jeví jako nejprázdnější, s expozicí filmu dlouhou jeden milion vteřin (asi jedenáct dnů).

Výsledná fotografie ukázala desítky tisíc dosud neznámých galaxií, z nichž každou tvořily stovky milionů hvězd, které se táhly až do vzdálených, tem­ných koutů vesmíru.

Napsat komentář