Jakou barvu má voda?

Obvyklá odpověď zní,voda modra

že nemá žádnou barvu, že je „čirá“ nebo „průhledná“ a že moře se jeví modré pouze proto, že se v něm odráží obloha.

Špatně. Voda opravdu je modrá. Má neuvěřitelně slabý odstín, ale modrá je. V přírodě se o tom můžeme přesvědčit, když se podíváme do hluboké díry ve sněhu nebo přes silnou vrstvu ledu na zamrz­lém vodopádu. Kdybychom měli k dispozici velký, velmi hluboký bílý bazén a podívali se do něj kolmo dolů, viděli bychom, že voda je modrá.

Tento slabě modrý odstín nevysvětluje, proč se voda někdy jeví nápadně modrá, když se díváme na ni, a nikoli skrz ni. Odraz oblohy jistě hraje význam­nou roli. Když je zataženo, moře příliš modré není.

Ale ne všechno světlo, které vidíme, se odráží od hladiny vody; některé vychází i zpod povrchu. Čím je voda méně čistá, tím více barvy bude odrážet.

Ve velkých vodních plochách, jako jsou moře nebo jezera, obsahuje voda obvykle vysokou koncentraci mikroskopických rostlin a řas. Řeky a rybníky mají vysoký obsah půdy a jiných pevných složek.

Všechny tyto částice odrážejí a rozptylují světlo, které se vrací na hladinu, takže my pozorujeme nej­různější možné barvy. Tím se vysvětluje, proč se někdy Středozemní moře jeví pod modrou oblohou jako jasně zelené

Napsat komentář