Jaký zvuk vydává největší žába na světě?

Žádný. A zcela určitě neskřehotá zaba zvuk

Metr dlouhá obří žába ze střední Afriky je němá.

Existuje 4360 známých druhů žáby, ale pouze jediný z nich „skřehotá“. Každý druh má svůj vlastní pokřik. Jestliže si většina lidí myslí, že žáby „skřehotají“, je to způsobeno tím, že tento zvuk vydává žába žijící na stromech na pobřeží Tichého oceánu (Hyla regilla). A právě tento druh se vyskytuje v Hollywoodu.

Její skřehotání se už léta nahrává pro navození atmosféry do nejrůznějších filmů, ať se odehrávají na Floridě, nebo ve vietnamské džungli.

Žáby vydávají celou paletu různých zvuků. Kuň­kají, chrápou, chrochtají, trylkují, kvokají, cvrlikají, zvoní, houkají, pískají a vrčí. Vydávají zvuky jako krávy, veverky nebo cvrčci. Jeden druh stromové žáby štěká jako pes, jiný zas vydává zvuk, jako když dva tesaři zatloukají hřebíky, a Fowlerova ropucha bečí jako silně nachlazená ovce. Jihoamerická ros­nička podivná (Pseudis paradoxa) chrochtá jako prase. (Podivná je proto, že její pulci jsou třikrát větší než dospělé žáby.)

Žabí samičky jsou většinou zticha. Veškerý hluk vydávají samci, kteří na sebe upozorňují potenciální partnerky. Nejhlasitější je malinká žába coquí žijící v Portoriku, jejíž latinský název Eleutherodactylus coqui měří víc než její tělo. Samci coqui se shromažďují v hustém porostu – vždy jeden na deset čtverečních metrů – a soutěží, kdo zakřičí hlasitěji. Ze vzdálenosti jednoho metru byla zaznamenána hodnota 95 decibelů, což se podobá rámusu, jaký vydává pneumatická vrtačka, a blíží se lidskému prahu bolesti.

Nedávný výzkum rozřešil záhadu, jak je možné, že si tak žáby nepřivodí prasknutí ušních bubínků. Poslou­chají totiž plicemi. Tím, že absorbují vibrace z vlastního křiku, vyrovnávají plíce vnitřní a vnější tlak na povr­chu ušních bubínků, čímž chrání citlivé vnitřní ucho.

Žabí volání funguje trochu jako rozhlasové stanice: každý druh si vybere vlastní frekvenci. To, co slyšíme my – les či rybník plný soupeřícího žabího rámusu – působí tudíž na žabí dámy mnohem méně rušivě, neboť si naladí jen volání vlastního druhu.

Ve většině zemí se má za to, že žáby vydávají po­dobný zvuk jako kachny. Existují však výjimky. V Thajsku například dělají ob ob, v Polsku kum kum, v Argentině berp, v Alžírsku dělají gar gar podobně jaké čínské guo guo. Bengálské žáby dělají gangor­-gangor, v hindštině zas me:ko:me:ko:me:k (dvoj­tečka znamená, že předcházející samohláska je pro­dloužená a nosová), japonské žáby volají kerokero a korejské gae-gul-gae-gul.

Napsat komentář