Kde žije nejvíc tygrů?

V USA.tygr

Před sto lety žilo v Indii asi 40000 tygrů. Dnes jich je jen něco mezi 3000 a 4700. Někteří vědci odhadují, že celkem zbývá na celé zeměkouli jen asi 5100 až 7500 tygrů.

Naproti tomu jen v Texasu žije podle odhadů v zajetí 4000 tygrů. Americká asociace zoologických zahrad a akvárií odhaduje, že lidé ve Spojených stá­tech chovají soukromě celkem až 12 000 tygrů. Jed­ním z nich je i Mike Tyson.

Obrovská tygří populace v USA částečně souvisí s americkými zákony. Pouze devatenáct států sou­kromé vlastnictví tygrů zakazuje, patnáct vyžaduje jen povolení a šestnáct nemá vůbec žádné omezení.

Tygři nejsou ani příliš drazí. Tygří mládě vás při­jde na pouhých 1000 dolarů, přičemž už za 3500 do­larů si koupíte párek bengálských tygrů; 15 000 stačí na módní druh modrookého bílého tygra.

Další příčinou je paradoxně úspěch chovatelských programů v amerických zoo a cirkusech. Nadměrný počet tygřích mláďat v 80. a 90. letech dvacátého sto­letí značně snížil ceny na trhu. Společnost proti týrání zvířat odhaduje, že v současné době je jen v oblasti města Houston v soukromém vlastnictví 500 lvů, tygrů a jiných velkých kočkovitých šelem.

Populace divokých tygrů v průběhu dvacátého století poklesla. V 50. letech vyhynuli tygři v oblasti Kaspic­kého moře a tygři na ostrovech Bali a Jáva zmizeli mezi rokem 1937 a 1972. Jihočínský tygr v divočině už téměř vyhynul; zbývá jen asi třicet jedinců.

Navzdory úsilí ochránců přírody se očekává, že do konce tohoto století vyhynou všechny volně žijící druhy tygra.

Kočka domácí představuje asi 1 % velikosti tygra.

Tygři nesnášejí zápach alkoholu. Vrhnou se na každého, kdo předtím popil.

Tygrům s věkem obvykle vybledne srst – a kdo by se jim divil.

Napsat komentář