Kolik galaxií je viditelných pouhým okem?

Pět tisíc? Dva miliony? Deset miliard?

Odpověď zní čtyři – ačkoli z místa, kde sedíte, uvidíte pouze dvě, přičemž jedna z nich je Mléčná dráha (do níž patříme i my).

Vzhledem k tomu, že podle odhadů existuje ve vesmíru více než 100 miliard galaxií, z nichž každá obsahuje 10 až 100 miliard hvězd, je to poněkud tristní. Celkem jsou ze Země pouhým okem viditelné čtyři galaxie, ovšem najednou lze spatřit pouze dvě (dvě z každé polokoule). Na severní polokouli je k vidění Mléčná drába a Andromeda (M31), zatímco z jižní polokoule můžete vidět Velkou a Malou Ma­gellanovu mlhovinu.

Někteří lidé s mimořádně dobrým zrakem tvrdí, že vidí ještě tři další: M33 v Trojúhelníku, M81 ve Velké medvědici a M83 v Hydře, ale těžko se to dokazuje.

Počet hvězd, které jsou uváděny jako viditelné pouhým okem, se značně liší, ale všichni se shodnou, že celkový součet je hluboko pod 10 000. Většina po­čítačových programů pro amatérské astronomy vychází z téže databáze: uvádí, že 9600 hvězd je „viditelných pouhým okem“. Ve skutečnosti však tomuto číslu ni­kdo nevěří. Jiné odhady se pohybují okolo 8000 a další uvádějí méně než 3000.

Kdysi se říkalo, že v Sovětském svazu je víc kin (asi 5200) než hvězd viditelných na noční obloze.

Komentáře
Napsat komentář