Kolik krokusů je třeba k výrobě kila šafránu?

Mezi 85 000 až 140 000. Proto i dnes stojí půl kila prvotřídního španělského šafránu mancha 3750 liber.safran

Sbírání šafránu zobrazují například fresky z minoj­ské Kréty, které se dochovaly z doby kolem roku 1600 př. Kr. Alexandr Veliký si myl v šafránu vlasy, aby si zachovaly nádhernou jasně oranžovou barvu. Byl to velmi luxusní šampon, neboť v té době byl šafrán stejně vzácný jako diamanty a dražší než zlato.

V 15. století v Norimberku a za vlády Jindřicha VIII. v Anglii se falšování šafránu přimícháváním jiných látek považovalo za hrdelní zločin. Viníky upalovali na hranici, případně pohřbívali zaživa i s jejich nezá­konným zbožím.

Město Saffron Walden v Essexu dostalo jméno podle šafránu: bylo to středisko obchodu s tímto kořením v Anglii. Podle legendy sahají jeho počátky do 14. sto­letí, kdy si jeden poutník přivezl z Blízkého východu ukradenou cibulku šafránového krokusu ukrytou v holi. Do té doby se město jmenovalo prostě Walden.

Pěstování šafránu začalo ustupovat teprve s přícho­dem čaje, kávy, vanilky a čokolády, byť ve Španělsku, Itálii a Francii zůstával šafrán i nadále významnou plodinou.

Slovo šafrán pochází z arabského asfar, žlutý.

Napsat komentář