Kolik penisů má škvor?

a) čtrnáct skvor

b) žádný

c) dva (jeden pro zvláštní příležitosti)

d) Co je vám po tom?

Za c je správně. Škvor obecný (zvaný také evropský či černý) má náhradní penis pro případ, že se mu ten první odlomí, což se stává poměrně často.

Oba penisy jsou velmi křehké a poměrně dlouhé; měří přes jeden centimetr, takže jsou často delší než samotný škvor. Dva vědci z Tokijské univerzity na to přišli ve chvíli, kdy jeden z nich rozverně štípl škvo­řího samečka při pohlavním styku do zadečku. Penis se mu odlomil a zůstal v těle samičky, ale samec se jako zázrakem vytasil se záložním.

Většina lidí se domnívá, že škvor může člověku vlézt do ucha a uhnízdit se mu v mozku; v řadě jazyků je podle toho také pojmenován. V angličtině se jmenu­je earwig („ušní tvor“), ve francouzštině perce-oreille („propichovač uší“), v němčině ohrwurm (,‚ušní červ“) a v turečtině kulagakacan (,‚ušní uprchlík“).

Škvorové nelezou do uší o nic více než ostatní hmyz, byť Plinius Starší doporučoval, že pokud se tak stane, je třeba postiženému plivat do ucha, dokud škvor opět nevyleze. Rozhodně se však neuhnízďuje v mozku.

Dalším možným vysvětlením označení škvora v těchto jazycích je, že jeho klepeta připomínají nástroj, kterým se kdysi propichovaly uši.

Tato myšlenka se očividně lépe zamlouvá román­ským národům. Španělé mají pro škvora dvě slova: contraplumas (což znamená také „perořízek“) a tije­reta (což znamená rovněž „nůžky“ ve fotbale). Italsky se škvor řekne forbicina (,‚nůžtičky“).

Na ostrově Svatá Helena v jižním Atlantiku, kde Napoleon Bonaparte strávil ve vyhnanství poslední léta svého života, se vyskytoval obří druh škvora, který měřil 8,5 cm. Možná tam žije i dnes, ale na­posledy byl spatřen v roce 1967.

Nepatrná naděje, že dosud existuje, stačila ekolo­gům k tomu, aby jeho jménem zabránili roku 2005 výstavbě nového letiště na ostrově.

V Malajsii žijí dva druhy škvora, které se živí výhradně uschlou kůží odpadávající z netopýrů.

Napsat komentář