Které město je největší na světě?

a) Mexico Citytown big
b) Sao Paulo
c) Mumbai
d) Honolulu
e) Tokio

Honolulu – ačkoli tato otázka je tak trochu chyták.
Podle zákona, který stát Havaj vydal roku 1907, jsou město a kraj Honololu jedno a totéž. Kraj zahr¬nuje nejen celý zbytek hlavního ostrova Oahu, ale také všechny ostatní severozápadní havajské ostrovy, které se táhnou v délce 2400 km Tichým oceánem.
To znamená, že Honolulu má větší rozlohu než kte¬rékoli jiné město – 5509 km2—, navzdory tornu, že má pouze 876 156 obyvatel. 72 procent města tvoří moře.
Nejlidnatější město na světě je Mumbai (dříve Bombaj), kde žije 12,8 milionu obyvatel na 440 km2: to znamená neuvěřitelných 29 042 lidí na čtvereční kilometr. Pokud počítáme celou okolní aglomeraci, je nejlidnatější město světa Tokio, kde na 13 500 km2 žije 35,2 milionu lidí.
Honolulu je hlavní město státu Havaj, ale neleží na ostrově Havaj. Nachází se na ostrově Oahu, který je o hodně menší, ale mnohem hustěji zalidněný. Havaj představuje nejizolovanější velké populační centrum na světě.
Ostrovy Havajského souostroví jsou výběžky nej¬většího pohoří na světě. Havaj je jediným státem USA, kde se pěstuje káva. Z Havaje pochází více než třetina světového vývozu ananasů.
Havajské Ostrovy objevil roku 1778 kapitán Cook a pojmenoval je Sandwichské ostrovy, na památku svého patrona hraběte Sandwiche. Roku 1779 byl Cook na Havaji zavražděn.
Na začátku 19. století se ostrovy jmenovaly Havaj¬ské království. Přestože se roku 1900 staly územím Spojených států a roku 1959 jejich 50. státem, je Havaj jediným státem USA, který stále používá britskou vlajku.

Napsat komentář