Kterou největší věc dokáže spolknout plejtvák obrovský?

A)     Obrovskou houbu

B)      Malé rodinné auto

C)      Grapefruit

D)     Námořníka

Grapefruit.

Je to pozoruhodné, ale hltan plejtváka obrovského měří v průměru téměř tolik jako jeho pupík (velký asi jako dezertní talířek), ale je přitom menší než jeho ušní bubínek (velký spíše jako normální talíř).

Plejtváci obrovští osm měsíců v roce prakticky nic nejedí, ale zato v létě hodují takřka nepřetržitě a denně spořádají tři tuny potravy. Jak si možná vzpomínáte z hodin přírodopisu, jejich stravu tvoří malincí růžoví korýši podobní krevetám, kterým se říká plankton, a ti se polykají jedna radost. Plankton se velrybám úslužně servíruje v obrovských hejnech, která mohou dohromady vážit až 100 000 tun.

Tyčinky z těchto korýšů se s přiměřeným úspěchem prodávají v Chile, ovšem v Rusku, Jihoafrické republice a v Polsku skončil prodej mleté pasty z nich katastrofou, protože měla nebezpečně vysoký obsah fluoru. Jejich krunýře jsou totiž tak malé, že je před mletím nebylo možné od masa oddělit.

Úzká výměra velrybího hltanu je důkazem, že velryba nemohla spolknout Jonáše. Jediná velryba, která má hrdlo dostatečně široké, aby jím prošel celý člověk, je vorvaň, jenže vzhledem k vysoké kyselosti jeho žaludečních šťáv by člověk stejně nepřežil.  Slavný případ „novodobého Jonáše“ z roku 1891, kdy James Bartley tvrdil, že ho spolkl vorvaň a kamarádi z posádky ho o patnáct hodin později zachránili, se ukázal jak o podvod.

S výjimkou hrdla je ovšem vše ostatní na plejtváku obrovském skutečně obrovské. Měří na délku 32 metrů, takže je největším tvorem, který kdy žil – třikrát tak velký jako největší dinosaurus a těžký jako 2700 lidí. Jeho jazyk váží víc než dospělý slon, srdce má velikost rodinného auta a do žaludku se mu vejde víc než tuna jídla. Vydává se také nejhlasitější zvuky všech zvířat: jeho nízkofrekvenční „hmmm“ slyší ostatní velryby na 16 000 km daleko.

Napsat komentář