Který africký savec zabíjí nejvíce lidí?

Hroch.hroch

Hroši mají bohužel v oblibě travnaté porosty u klid­ných vodních toků – tedy stejné lokality jako lidé.

K nehodám dochází nejčastěji, když hroch ukrytý pod vodou dostane nechtěně pádlem přes hlavu a roz­hodne se převrátit loď anebo když si lidé vyjdou ven v noci, což je doba, kdy hroši vylézají z vody a chodí se pást. Být rozdupán vyplašeným hrochem není právě důstojná smrt.

Hroch obojživelný je třetí největší pozemní savec po slonu africkém a indickém. Většina ostatních zví­řat má dost rozumu na to, aby hrocha nenapadala. Hroši bývají velmi nedůtkliví, zejména v mládí. Lvy zabíjejí tak, že je ponoří hluboko do vody a utopí je, krokodýly rozkousnou vejpůl a žraloky vytáhnou z vody a udupají je. Jsou to však přísní vegetariáni, a agresívně se proto chovají jen v sebeobraně. Hroši se živí převážně trávou.

Kůže hrocha váží tunu. Je 4 cm tlustá – pro většinu zbraní neprůstřelná – a tvoří 25 % váhy jedince. Vypouští červenou mazlavou tekutinu, která brání jejímu vysoušení a která vedla dříve lidi k domněnce, že hroši potí krev. Nenechte se klamat jejich obezitou. Dospělý hroch snadno předběhne člověka.

Hroši jsou vedle velryb a delfínů jediní savci, kteří se páří a rodí mláďata pod vodou. Dovedou uzavřít nozdry a sklopit uši a jsou schopni zůstat najednou pod vodou až pět minut.

Hrochům příšerně páchne z úst. Když se zdá, že zí­vají, ve skutečnosti vypouštějí do celého okolí halitózu jako výstrahu pro vetřelce. Následujícím varováním by se měl každý řídit: hroši kly jsou ostré a sevřením čelistí dokáže hroch snadno oddělit končetinu.

Hroši mají jen čtyři zuby, které jsou tvořeny slono­vinou. George Washington měl protézu vyrobenou částečně z hroší slonoviny.

Podle oxfordského slovníku potravin Oxford Com­panion of Food je z hrocha nejchutnější plec, dušená s bylinkami a kořením. Není-li k dispozici plec, nejsou prý špatné ani zádové svaly upravené na stejný způsob.

Napsat komentář