Který je největší uměle vytvořený objekt na světě?

Mezi nesprávné odpovědi patří Velká pyramida, Velká čínská zeď a (pro znalce) věž Mubarak al-Kabir v Kuvajtu.skladka

Podle našich výpočtů je to skládka odpadu Fresh Kills na ostrově Staten ve státě New York.

Skládka Fresh Kills (pojmenovaná podle holand­ského slova kil, malá řeka), otevřená roku 1948, se brzy stala jedním z největších projektů v lidských dějinách, který nakonec co do objemu překonal Vel­kou čínskou zeď jakožto největší lidmi vytvořený objekt na světě.

Celý areál zabírá 12 km2, a dokud byla skládka v provozu, připlouvalo sem denně 12 nákladních lodí, z nichž každá přivážela 650 tun odpadu. Kdyby skládka Fresh Kills nadále fungovala, jak se pláno­valo, vytvořila by nejvyšší bod na východním pobřeží USA. V době své největší velikosti již převyšovala o 25 m sochu Svobody.

Pod tlakem místních obyvatel byla skládka v březnu 2001 uzavřena, ale zanedlouho musela být znovu otevřena, aby bylo kam ukládat trosky Světo­vého obchodního střediska.

Dnes je již zcela zavřená a na základě nových norem se nesmí znovu uvést do provozu (v rámci města New York není povolena žádná skládka). V současnosti tady probíhá zahlazování a rekultivace; má zde vzniknout park a přírodní rezervace. Pěkné.

Možná existuji objekty, které se rozprostírají na větším prostoru – silniční síť v USA, internet, družicová síť GPS -‚ ale skládka Fresh Kilis představuje největší samostatný objekt.

Napsat komentář