Který kov je nejlepší vodič?

Stříbro.stribro

Nejlepší vodič tepla i elektřiny je zároveň i nejre­flexnější ze všech prvků. Jeho nevýhodou je vysoká cena. Jestliže tedy používáme v elektrických zaříze­ních měděný drát, tak proto, že měď – druhý nejvhodnější prvek – je levnější.

Stříbro se v současné době hlavně používá nejen na výrobu šperků, ale i ve fotografickém průmyslu, v dlouhotrvajících bateriích a solárních panelech.

Stříbro má rovněž zvláštní vlastnost, že sterilizuje vodu. Stačí i nepatrné množství – deset částic ku miliardě. Tato pozoruhodná skutečnost je známá od 5. stol. př. Kr., kdy Herodotos zaznamenal, že perský král Kýros Veliký cestuje s vlastní zásobou vody ze zvláštního potoka, převařenou a zapečetěnou v stříbrných nádobách.

Staří Římané i Řekové si všimli, že jídlo a nápoje uložené ve stříbrných nádobách vydrží déle. Silné antibakteriální účinky stříbra se využívaly řadu staletí předtím, než byly objeveny bakterie. Tím se možná také vysvětluje, proč se na dně starých studni často nacházejí stříbrné mince.

Než však začnete čepovat vodu do stříbrných kon­vic, male upozorněni. Stříbro sice prokazatelně zabiji bakterie v laboratoři, ovšem to, zda stejně působí i v lidském těle, je méně jisté. Mnohé z údajných výhod nejsou prokázané. Americky úřad pro potra­viny a léčiva zakázal firmám inzerovat pozitivní vliv stříbra na zdraví.

Kromě toho existuje nemoc jménem argyrie, která souvisí s konzumaci částic stříbra rozpuštěných ve vodě a jejím nejviditelněji příznakem je napadne zmodrání kůže.

Na druhou stranu stříbrné soli v bazénech slouží jako bezpečna náhražka chloru a v Americe se ponožky sportovců impregnuji stříbrem, aby jim nezapáchaly nohy.

Voda je mimořádně špatným vodičem elektřiny, zejména je-li velmi čista; sterilizovaná voda se pou­žívá jako izolace. Elektřinu vodí nikoli molekuly H20, ale chemikálie v ni rozpuštěné –  například soli.

Mořská voda vodí elektřinu stokrát vice než s1adká, ovšem je milionkrát horším vodičem než stříbro.

 

Napsat komentář