Odkud pocházel Marco Polo?

Z Chorvatska.


Marco Polo (v překladu Marek Kuře) se narodil jako Marko Pilič roku 1254 na dalmatském ostrově Korčula, který tehdy ovládaly Benátky.

Zřejmě se nikdy nedozvíme, zda se skutečně vy­pravil jako sedmnáctiletý chlapec se svými kupeckými strýci na Dálný východ, anebo zda pouze zaznamenal vyprávění obchodníků z Hedvábné stezky, kteří se zastavovali na obchodní stanici na Černém moři.

Jisté je to, že jeho slavný cestopis byl do značné míry dílem autora dobrodružných příběhů Rustichelia da Pisa, s nímž Polo sdílel celu, poté co ho v roce 1296 uvěznili Janované. Polo diktoval a Rustichello příběhy sepisoval ve francouzštině, jazyku, který Polo neovládal.

Výsledek, publikovaný v roce 1306, byl zamýšlen jako zábavné čtení, a stal se z něho bestseller éry před vynálezem knihtisku. Jeho historická přesnost je už méně jistá.

Původní titul zněl z neznámých důvodů Il Milione (Milion), ovšem brzy se mu začalo přezdívat Milion lží a Polo – tou dobou bohatý a úspěšný kupec – byl znám jako pan Milion. Zřejmě se jednalo pouze o snadno zapamatovatelnou středověkou verzi názvu typu Divuplná kniha divů. Žádné původní rukopisy se nedochovaly.

O Marku Pólovi se rovněž říká, že do Itálie přinesl těstoviny a zmrzlinu.

Ve skutečnosti byly těstoviny v arabských zemích známé v 9. století a zmínky o sušených makaronech se objevují v Janově již roku 1279, tedy pětadvacet let předtím, než se Marco Polo údajně vrátil z cest. Podle historika potravin Alana Davidsona vznikl tento mýtus až v roce 1929, kdy se objevil v americkém bulletinu obchodníků s těstovinami.

Zmrzlina možná skutečně vznikla v Číně, zdá se však nepravděpodobné, že by ji na západ přinesl Polo, neboť zmínka o ní se v Evropě objevuje až v polovině 17. století.

Napsat komentář