V které válce zahynulo relativně nejvíc britských vojáků?

V anglické občanské válce (nazývané dnes historiky „válka tří národů“).valka anglie

Za sedm let (1642-1649) zahynula neuvěřitelná desetina mužské populace, tedy v poměru třikrát tolik, co za 1. světové války, a pětkrát tolik, co ve 2. světové válce.

Celkový počet obyvatel Spojeného království se v roce 1642 odhadoval na pět milionů, z čehož zhruba dva miliony byli muži v branném věku: 85 000 jich zahynulo na bitevním poli, dalších 100 000 zemřelo na následky zranění nebo nemoci. Během této války došlo k největší vojenské mobilizaci v anglických dějinách, kdy se v uniformě ocitla čtvrtina všech mužů schopných narukování.

V Irsku vypadala situace ještě hůře, neboť zde se občanská válka spojila s neúspěšným bojem za nezá­vislost. Někteří historikové odhadují, že do konce Cromwellovy expedice roku 1653 zahynula polovina irské populace.

Průzkum společnosti BBC z roku 2004 ukázal, že 90 % Britů není schopno jmenovat ani jedinou bitvu anglické občanské války, 80% neví, kterého anglického krále nechal parlament roku 1649 popravit, a 67 % školáků nikdy neslyšelo o Oliveru Cromwellovi.

Napsat komentář