Za co vděčíme Thomasu Crapperovi?

a) za poklopy kanálůCrapperovi

b) za koupelnová studia

c) za plovákový ventil

d) za splachovací záchod

Za všechno kromě d).

Thomas Crapper (1836-1910) byl londýnský instalatér, který měl na kontě devět patentů: např. na poklopy kanálů, odtoky, potrubní spoje a především plovákový ventil.

Jeho originální koupelnové studio v Chelsea se stalo velkým hitem, přestože dámy prý omdlévaly při pohledu na vystavená zařízení, o kterých se ve slušné společnosti nemluvilo. Studio Crapper’s, které začal provozovat Thomasův synovec George, fungovalo až do roku 1966.

Firma Crapper & Co. získala i několik královských zakázek. Když následník trůnu (pozdější Edward VII) koupil v roce 1880 panství Sandringham, zajis­tila veškeré vodovodní a odpadní instalace.

Autor knihy Flushed with Pride (Spláchnuto s hrdostí, 1969) Wallace Reyburn tvrdí, že Crapper vynalezl i splachovací záchod, byl pasován na rytíře a zmínila ho Encyclopaedia Britannica. Každý insta­latér vám ovšem řekne, že nic z toho není pravda.

Crapperova „tichá bezventilová zábrana odpadní vody“ skutečně představovala splachovací záchod, držitelem patentu však byl někdo jiný: nechal si ho zaregistrovat jistý Alfred Giblin v roce 1819.

Nejstarší splachovací záchod byl objeven v roce 2000v Číně v paláci krále z dynastie Chan (206 př. Kr. až 220 po Kr.). Jednalo se o kamennou latrínu se sedát­kem, opěrkami na ruce a systémem trubek pro splách­nutí mísy. První moderní WC vynalezl zřejmě roku 1592 sir John Harington, kmotr královny Alžběty I.

Wallace Reyburn vydal roku 1971 ještě knihu Bust-Up: The Uplfting Tale of Otto Titzling, směšnou fikci o údajném vynálezci podprsenky.

Napsat komentář