Zabíjejí svišti lidi?

Ano, mohou je ukašlat k smrti.

Svišti jsou neškodní, břichatí příslušníci čeledi veverkovitých. Jsou velcí zhruba jako kočky, a když je něco vyleká, hlasitě piští. Horší je, že druh zvaný bobak žijící v mongolské stepi je velmi náchylný na plicní infekci způsobenou bakterií jménem Yersinia pestis, známější jako dýmějový mor.

Nákazu pak přenáší kašláním na své sousedy, jako jsou blechy, krysy a v konečném důsledku i lidé. Všechny velké morové epidemie, které se přehnaly východní Asií a Evropou, pocházely od mongolských svišťů. Odhaduje se, že zabily celkem více než mili­ardu lidí, takže je svišť po malarickém moskytovi nej­větším zabijákem lidí.

Když se svišť nebo člověk nakazí morem, zčernají mu a napuchnou lymfatické uzliny v podpaží a v třís­lech (těmto bolákům se říká dýměje, odtud dýmějový mor). Mongolové nikdy nejedí ze sviště podpažní jamky, protože podle nich obsahují „duši mrtvého lovce“.

Ostatní části sviště se v Mongolsku považují za lahůdku. Lovci provádějí složité rituály, aby se ke kořisti přiblížili; například nosí falešné králičí uši nebo tančí a mávají přitom jačím ocasem. Polapení svišti se pak vcelku grilují na rozpálených kamenech. V Evropě se tuk sviště alpského cení jako mast proti revmatismu.

Další druhy sviště žijí v Americe. V Pensylvánii se 2. únor slaví jako Den sviště. V místě zvaném Gobb­ler’s Knob v tento den každoročně „strážci“ ve smokingu vytahují sviště jménem PunXsutawney Phil z elektricky vytápěného doupěte a ptají se ho, zda vidí svůj stín. Pokud zašeptá „ano“, znamená to, že do konce zimy zbývá šest týdnů. Od roku 1887 se Phil ani jednou nespletl.

Dýmějový mor se vyskytuje dodnes – k poslední závažnější epidemii došlo v roce 1994 v Indii – a patří mezi tři choroby, při kterých USA ukládají karanténu (další jsou žlutá zimnice a cholera).

Napsat komentář