Zajímavá fakta o airbagu

Airbagy se už před poměrně dlouhou dobou staly standardním vybavením i levnějších automobilů. Zde jsou některé zajímavosti o tomto velmi užitečném bezpečnostním zařízení určeným k ochraně našich životů a zdraví v případě autonehody.

Z počátku airbag nebyl považován za další bezpečnostní prvek k bezpečnostním pásům, ale právě jako náhrada nepříjemných pásů, které navíc v té době velmi málo kdo používal.

Vynálezcem automobilových airbagů je Američan Allen Breed . Svůj první senzor pro určení srážky a bezpečnostní systém vynalezl v roce 1968. Byl to první automatický a elektromechanický systém airbagu pro osobní automobily. Paradoxně si nechal tento patent na automobilový airbag zapsat na své jméno v roce 1953 americký inženýr John Hettrikom.

První automobil na světě, prodaný s airbagem byl Oldsmobile Toronado. Stalo se to v roce 1973.

První auto na světě, které bylo vybaveno airbagy jako standardním prvkem, bylo Porsche 944 Turbou z roku 1987.

Audi prošlo dlouhou cestou při instalaci airbagů do svých modelů. Poprvé byly airbagy instalované na německé vozy této značky v roce 1994.

Zajímavým faktem je , že při spuštění se airbag otevře při rychlosti asi 2 km za sekundu a se zrychlením kolem 200G. Nicméně, jsou navrženy tak, aby se zprovoznily až při rychlosti 30 km  za hodinu.

Polštář se plně nafoukne za 25-50 milisekund. Pro srovnání, mrknutí oka trvá asi 100 milisekund.

Kuřákům dýmek se nedoporučuje kouřit při jízdě v autě vybaveným airbagy. I malá nehoda, v momentě kdy je dýmka v ústech, může vést ke zraněním neslučitelným se životem.

Samozřejmě by bylo lepší, kdybyste airbag nikdy nepotřebovali. A proto se snažte jezdit opatrně, kontrolujte technický stav vozidla a nezapomínejte do čeho je Vaše auto obuto. No a trochu štěstí, kam bez něj 🙂

 

Napsat komentář