Zajímavá fakta o pavoucích

Většina lidí se pavouků bojí. Myslí si, že jsou špinaví a nechutní. Přesto, si myslím, že jsou i tací, kterým se pavouci zdají velmi zajímaví….


Chybou  je, že mnozí lidé považují pavouky za hmyz. Ty patří do kmene členovců, stejně jako hmyz, ale v tomto kmeni zastávají samostatnou  třídu pavoukovci. Ano, možná podivné, ale je to tak.
To, že pavouci napatří do třídy hmyzu lze rozpoznat již pouhým okem, třeba podle počtu nohou – pavouci mají čtyři páry, zatímco u hmyzu jsou většinou páry tři. Dále pavouci nemají tykadla.

Tělo pavouka se vždy skládá ze dvou částí – hlavohrudi a zadečku. Počet očí u odlišných druhů může být různý, a to od dvou do dvanácti. Ale nejčastěji mají pavouci očí osm.
V Nizozemsku je asi 5 milionů druhů pavouků. A to navzdory skutečnosti, že rozloha země je 36 150 km2 a žije zde 15 milionů lidí. Úžasný fakt: v případě, že by pavouci byli krmeni lidmi, sežrali by nás všechny za tři dny. Naštěstí se pavouci krmí hlavně hmyzem, v průměru  0.089 g za den.

Člověka kousnou většinou pouze v případě obrany.

Někteří lidé dokonce pavouky jedí. Tak například – osmažení sklípkani jsou největší pochoutkou v Kambodži.

Strach z pavouků  se nazývá arachnofobie.

Jed pavouka Černá vdova je 15krát silnější než jed chřestýše . Název těchto pavouků vznikl proto, že samička vždy po páření samečka sežere.

Mimochodem, pokud byste si do minuty vypálili místo po kousnutí od Černé vdovy, můžete  zastavit účinek jedu. Samozřejmě, i tak musíte neprodleně navštívit nemocnici.

Zajímavá skutečnost – ne všichni pavouci si snovají paučinu.

Toto je jen zlomek zajímavostí za světa pavouků, je to svět záhadný a určitě nás bude dál překvapovat!

PAVOUKOVCI

 

Říše:  ŽIVOČICHOVÉ (Animalia)

II. podříše: MNOHOBUNĚČNÍ (Metazoa)

Odd. B: Triblastica (tři zárodečné listy, bilaterální souměrnost těla)

a řada: PRVOÚSTÍ (Protostomia)

*coelomoví (pavá dutina tělní – coelom)

článkovaní heteronomně:

Kmen: ČLENOVCI (Arthropoda)

Podkmen: KLEPÍTKATCI (Chelicerata)

Třída: PAVOUKOVCI (Arachnidata)

Komentáře
Napsat komentář